Zakwaszona gleba - przyczyny i sposoby przeciwdziałania

By Ola Lewczuk - 3/14/2023

 

Gleba jest czynnikiem bezpośrednio wpływającym na możliwość wzrostu roślin. Do jej zadań należy zaopatrywanie korzeni w wodę, składniki pokarmowe, a także tlen. Zarówno sam prawidłowy wzrost roślin, jak i ilość plonów jest uzależniona od kondycji gleby, jej właściwości chemicznych, fizycznych czy biologicznych. Proces, który często bywa konieczny dla poprawienia kondycji gleby jest proces odkwaszania gleby. Czym jest zakwaszenie? W jaki sposób się odkwasza glebę? Czy istnieje preparat, dzięki któremu pozbędziemy się problemu zakwaszonej gleby? Chętnie odpowiemy na te pytania. 
Zakwaszenie gleby - czym jest i jakie są przyczyny? 

Zakwaszenie gleby to nic innego, jak obniżenie jej pH. W konsekwencji ziemia staje się mniej żyzna, a plony mało satysfakcjonujące. Zakwaszanie gleby to proces ciągły, spowodowany wieloma czynnikami, w dużej mierze niezależnymi od człowieka. Na zakwaszenie gleby wpływa wymywanie wapnia. Występujące w glebie niedobory wapnia to w dużej mierze konsekwencja ulewnych deszczy. Na niedobór wapnia wpływają również zbiory, ponieważ wraz z nimi wynosi się dużą ilość minerału. Kolejnym czynnikiem, mającym negatywny wpływ na żyzność ziemi są kwaśne deszcze. Do zakwaszenia gleby dochodzi w przypadku nadużywania nawozów azotowych, w szczególności tych z dodatkiem siarki. Wszystkie te czynniki działają niekorzystnie na jakość gleby, tym samym oddziałując na powodzenie upraw. 

Dolomit - pomoc w walce z zakwaszoną glebą 

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z zakwaszoną glebę stanowi środek o nazwie Dolomit. Dolomit skutecznie podnosi pH gleby, jednocześnie czyniąc ją bardziej wartościową i podatną na uprawę. Jego głównym składnikiem jest węglan magnezu oraz nawóz wapniowo magnezowy. Nie od dziś wiadomo, że stosowane profilaktycznie leki zawierające magnez, wpływają korzystnie na wzrost roślin zarówno na polach uprawnych, jak i w ogrodzie. Dolomit zaleca się stosować zwłaszcza w miejscach ubogich w magnez i wapń. Dolomit ogrodniczy należy do preparatów łatwo przyswajalnych. Stosowanie Dolomitu jest bardzo proste, a preparat jest całkowicie bezpieczny dla plonów. 

Dolomit - jak go stosować? 

Zastosowanie Dolomitu jest bardzo szerokie. Preparat służy każdej glebie, pozbawionej wapnia i magnezu. Wapno dolomitowe z powodzeniem zajmie się zarówno wierzchnią warstwą gleby, jak i wniknie w jej głąb. Dolomit, jak każdy nawóz wapniowy należy stosować zgodnie z zaleceniem producentów. Warto więc przed jego zastosowaniem sprawdzić sugestie, zawarte na opakowaniu. Dolomit stosuje się najczęściej jesienią lub wiosną, jednak sposób użycia będzie uzależniony od plonów. Co ważne, sama aplikacja Dolomitu jest niezwykle prosta. Wystarczy jedynie posypać odpowiednią, uprzednio sprawdzoną dawkę dookoła rośliny. Kolejnym krokiem jest lekkie zmieszanie preparatu z wierzchnią warstwą gleby. Co ważne, nie zaleca się mieszania Dolomitu z innymi nawozami mineralnymi, w szczególności tymi o charakterze fosforowym. Większa ilość nawozu nie tylko nie wesprze upraw, ale także ponownie zaburzy pH gleby. 

Dolomit to produkt, któremu zaufało wiele miłośników własnych upraw. Środek pochodzący z natury nie tylko wpływa pozytywnie na glebę, ale również na ilość i jakość plonów. Środek jest dostępny między innymi na: https://www.target.com.pl/produkty/dolomit. Jeśli nadal zastanawiają się Państwo, jaki nawóz zastosować, warto postawić na naturalne rozwiązania. Dolomit to środek dostępny od lat, który cieszy się powodzeniem wśród doświadczonych rolników w całej Polsce. 

 

 

 

 • Share:

You Might Also Like

7 komentarzy

 1. Sądząc borówki wykonaliśmy dla każdej dół na głębokość 0.70m. oraz min. 0.70m.szeroki.
  Do każdego dołu ziemia do borówek wymieszaną z korą, najlepsza leśna gleba.
  Rok po posadzeniu zastosowalismy nikoryze do borówek / jeden jedyny raz.
  Każdy krzak posypany korą i podlewamy w okresie kwitnienia i wczesnego owocowania.
  U nas zdrowo rosną owocują od kilkunastu lat...

  OdpowiedzUsuń
 2. Zakwaszona gleba potrafi generować naprawdę sporo problemów. Jednak czasami to błogosławieństwo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydatne informacje

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam pytanie. Gleba gliniasta, mokra. Czy jest sens wjeżdżać na nią glebogryzarka separaracyjną czy poczekać aż przeschnie. Nie mam doświadczenia z tym sprzętem a potrzebuje przygotować kawałek pod wysiewy

  OdpowiedzUsuń
 5. W ogrodzie z pewnością przydadzą się też różne akcesoria. Warto wiedzieć na przykład jaki przedłużacz do kosiarki wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe informacje zostały zawarte w tym wpisie.

  OdpowiedzUsuń