Oświetlenie pomieszczeń biurowych - podstawowe zasady

By Ola Lewczuk - 5/26/2020
Odpowiednio dopasowane oświetlenie do biura to podstawa dbania o pracowników - zapewnienie im lepszego samopoczucia oraz ich większej wydajności. Każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia prawidłowego oświetlenia stanowisk pracy w biurze – stanowi ono podstawę wygody widzenia, bezpieczeństwa oraz co najważniejsze - wydolności wzrokowej.  


Oświetlenie do biura – normy i przepisy 


W pomieszczeniach, w których jest wykonywana stała praca biurowa należy zapewnić po pierwsze oświetlenie za pomocą światła dziennego. Rodzaj oświetlenia musi być zgodny z charakterem wykonywanej czynności oraz powinien spełniać określone normy. Niezależnie jednak od dziennego oświetlenia, pracodawca jest zobowiązany zapewnić określenie elektryczne o prawidłowych parametrach. 


Jakie oświetlenie do biura?


Umeblowanie biura oraz wybór kolorystyki pomieszczenia są ważne. Największą rolę pełni jednak oświetlenie. Nieprawidłowe jego rozmieszczenie, za słabe lub za mocne natężenie może skutkować złym samopoczuciem pracowników. W takich warunkach, oczy mogą się szybciej męczyć, co może powodować uciążliwość w wykonywaniu codziennych obowiązków zawodowych. Jakie więc powinno być odpowiednie oświetlenie do biura? 
Praca przed komputerem to duże obciążenie dla wzroku. Chociaż jego ekran emituje swoje światło, to warto zadbać o przestrzeń wokół komputera, aby jak najbardziej zmniejszyć kontrast. Zbyt duża różnica może powodować dyskomfort w czasie pracy. Pierwszym krokiem, podczas wyposażania biura w oświetlenie, jest wybór odpowiednich lamp i żarówek, które służą do określania stanowiska wyposażonego w komputer. Drugim krokiem powinno być ustawienie źródła światła w taki sposób, aby było ono jak najbardziej funkcjonalne. 

Jednym z parametrów, na które należy zwrócić uwagę jest poziom natężenia oświetlenia, który według zaleceń powinien wynosić około 500 lx. Jeśli na stanowisku tym, wykonywana jest praca w niepełnym wymiarze godzin, poziom natężenia może wynosić około 300 lx.   
Tam, gdzie umieszczone są komputery najlepszym sposobem będzie zamontowanie lampek w taki sposób, aby strumień światła padał z góry na klawiaturę lub biurko. Ponadto, na wzrok pozytywnie wpływa także zastosowanie oświetlenia ściany za monitorem i biurkiem. 


Oświetlenie pomieszczeń biurowych – zadbaj o funkcjonalność 


Oświetlenie w Warszawie jest bardzo różnorodne.  Z pewnością dopasujesz lampy do własnych upodobań i preferencji. Do biura idealnie sprawdzą się oprawy wpuszczane w sufit, które będą nie tylko proste i dyskretne, ale także niezwykle funkcjonalne.   

Architekci, podczas projektowania wnętrz kierują się przede wszystkim zasadą ergonomii. Dokładnie tak samo jest w przypadku przestrzeni biurowej. Odpowiednie ustawienie komputera i ekranu monitora, zadbanie o odległości między odrębnymi stanowiskami oraz wyposażenie ich w ekrany z filtrem – zapewni odpowiedni komfort pracowników.  


 • Share:

You Might Also Like

22 komentarzy

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super wpis. Zawiera ciekawe informacje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomieszczenia biurowe powinny mieć odpowiednie oświetlenie. Nie powinny być za ciemne, ani za jasne. Warto postawić na rolety bądź żaluzje w oknach dzięki czemu może moderować ilość światła, które wpada do wnętrza pomieszczenia. Nie warto jednak ustawiać biurka przy oknie - dekoncentruje.

  OdpowiedzUsuń
 4. na pewno oświetlenie zależy od wystroju wnętrza, jeśli w biurze jest jasna deska podłogowa drewniana i jasne ściany to wystarczą zwykłe lampy, ale jeśli biuro jest ponure, to trzeba zainstalować silne ledy

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy blog i fajne inspiracje!

  OdpowiedzUsuń
 6. W tym przypadku ważne jest nie tylko właściwe rozmieszczenie światła, ale także jego barwa.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy artykuł muszę przyznać

  OdpowiedzUsuń
 8. Pomocne wskazówki i informacje. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobre oświetlenie w biurze to podstawa. Bez tego ani rusz

  OdpowiedzUsuń
 10. Cenne wskazówki. Przydarzą się podczas aranżacji mojego nowego biura.

  OdpowiedzUsuń
 11. W biurze powinno być jasno. Dobre światło zapewnia oświetlenie led. Najlepiej, gdy sufit jest podwieszany, a światło jest tuż nad biurkiem.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawy artykuł. Pomocne informacje

  OdpowiedzUsuń
 13. Oswietlenie to pierwszorzędna sprawa

  OdpowiedzUsuń
 14. Jedną z najważniejszych zasad jest dobranie koloru który lubimy. Najpiękniejsze są według mnie błękit i biel.

  OdpowiedzUsuń
 15. Najlepsze źródło światła to okna. Jeśli wybieramy biuro i zależy nam na dużej ilości światła - wybierajmy te gdzie jest jak najwięcej okien. Światło sztuczne nigdy nie będzie w stanie tego naturalnego zastąpić w całości.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawy blog. Wejdę na niego jeszcze nie raz.

  OdpowiedzUsuń
 17. parawan do salonu5/04/2021

  Oświetlenie w biurze jest bardzo ważne, ale również warto zastanowić się nad kupnem parawanów. Myśle, że parawAny w biurze bardzo fajnie będą się prezentować i dadzą każdemu pracownikowi prywatny kącik. Z tego co widziałem to na https://www.lofty-home.pl/246-parawany znajduje się spory wybór parawanów.

  OdpowiedzUsuń