Jak sadzić cebulki kwiatowe

By Ola Lewczuk - 7/22/2022

Lato w pełni i to najlepsze chwile, które można spędzić w ogrodzie. Od zawsze wiedziałam, że nasz będzie pełen kwiatów, drzew i traw. Sielski klimat wprowadzają wieczorne śpiewy ptaków, ciche brzęczenie pszczół w kolorowych malwach i zapach ziół unoszący się tuż przy tarasie. 


Żeby stworzyć takie miejsce trzeba było włożyć w to trochę wysiłku, ale przede wszystkim cierpliwości. Dla tych, którzy nie lubią czekać zawsze pozostają zakupy "gotowych" roślin w doniczkach, ale nic nie daje tak dużej satysfakcji jak wyhodowanie własnego ogrodu od podstaw. 

Przygotowania dobrze rozpocząć od inwestycji w odpowiednie sadzonki- krzewy, nasiona i cebulki kwiatowe. Najlepiej, aby pochodziły ze sprawdzonego źródła- nie kierujmy się pośpiechem, czy niską ceną. Na własnej skórze przekonałam się kilkukrotnie, że przyniesiona z popularnych sieciowych sklepów ogrodniczych ziemia jest bardzo niskiej jakości a rośliny zarażone pasożytami (och, ileż sadzonek róż, a później pomidorków koktajlowych poszło do śmietnika oblepionych mszycami, których nie mogłam zwalczyć żadną siłą...).


Dziś kilka słów o pomalowaniu naszego ogrodu w barwne połacie, więc o kwiatach będzie najwięcej. Mamy połowę lipca, zostało więc trochę czasu, aby przygotować sobie plan działania i sprawdzić do kiedy można sadzić cebulki kwiatowe. Wbrew pozorom to nie wiosna, a jesień jest świetną porą, aby posadzić cebulki kwiatów wieloletnich. Bardzo dużo o biologii roślin możecie przeczytać w 3 numerze poradnika uprawy Cebule.pl na stronie sklep cebulki kwiatowe, ale przypomnę, że wiele z nich wymaga zimowego przechłodzenia w ziemi, aby wiosną pięknie zakwitnąć, a ich bulwy zmieniają się z biegiem miesięcy.W takim razie kiedy sadzić tulipany, szafirki, narcyze, czy hiacynty? Na co zwrócić uwagę, żeby nasze cebulki kwiatowe miały jak najlepsze warunki do życia? W pierwszych tygodniach po wsadzeniu do ziemi rośliny rozpoczynają proces ukorzeniania, aby zanim zima skuje ziemię mrozami móc zrobić zapasy. Gromadzone są składniki odżywcze (to dlatego jakość ziemi jest tak ważna!) oraz woda, a przychodzący zimowy chłód pobudza naturalnie cebulki do wzrostu. Ten proces przechłodzenia, o którym wspominałam wcześniej powodu uwrażliwienie rośliny wiosną na wzrost temperatury i dzięki temu w kwietniu możemy cieszyć się pierwszymi kolorami kwiatów. 


Wiele pięknych odmian kwiatów po posadzeniu nie wymaga dużego zachodu, są jednak rośliny, których cebulki i kłącza na zimę musimy wykopać i zabrać z ogrodu, na przykład piękne i bardzo popularne dalie, pacioreczniki i mieczyki. Kiedy czytałam poradniki ogrodnicze zaskoczyło mnie, że chociaż cebulki tulipanów nie wymagają takich zabiegów to jednak są one jednoroczne i po przekwitnięciu giną, a pod ziemią powstają nowe cebulki. Cebule zimują w gruncie, a wiosną wyrastają z nich sztywne pędy z wydłużonymi liśćmi, zakończone kwiatami. Cebule tulipanów są zmodyfikowanym, skróconym pędem podziemnym. To dzięki zapasom zgromadzonym w jednorocznych cebulkach roślina może rozpocząć swój rozwój. Okazałe kwiaty wydają tylko największe cebule, dlatego zawsze warto kupować cebule o większych rozmiarach.
 


Tymczasem zapraszam Was na wycieczkę do naszego ogrodu, zobaczcie jak z mamą przygotowujemy się powitanie jesiennego sezonu ogrodniczego. Mam nadzieję, że poczujecie ten klimat i podzielicie się Waszymi sprawdzonymi zestawami roślin i sposobami na piękne utrzymanie ogrodu. • Share:

You Might Also Like

10 komentarzy

 1. Anonimowy7/22/2022

  Piękny tekst o pięknym ogrodzie i pięknych roślinach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny ogród, podziwiam :O

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnóstwo kwiatów można posadzić z cebulek. Warto wiedzieć w jaki sposób z nimi postępować, aby ładnie rosły.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sadzenie cebulek kwiatowych wydaje się być proste, jednak szczególnie jak nie mamy doświadczenia możemy popełnić kilka błędów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale kochanego pieska macie <3

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy poradnik. Naprawdę solidna robota. Brawo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy poradnik. Cebulki kwiatowe planujemy w tym roku w naszym ogrodzie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajny poradnik. Można się z niego sporo dowiedzieć. Jeśli chcemy zorganizować nasz ogród, to warto to zrobić.

  OdpowiedzUsuń