Jak zabezpieczyć posadzkę betonową?

By Ola Lewczuk - 2/01/2021


Posadzki betonowe są wytrzymałe i praktyczne. Mogą być również bardzo szykowne – dlatego coraz częściej pojawiają się poza obiektami przemysłowymi. Odpowiednie zabezpieczenie betonu jest jednak konieczne zawsze wtedy, gdy jest on używany na podłodze. Dowiedz się, dlaczego to takie ważne i jak zabezpieczyć posadzkę betonową.

Dlaczego zabezpieczenie posadzki betonowej jest niezbędne?

Beton kojarzy się przede wszystkim z solidnością i trwałością. W istocie można z niego tworzyć bardzo wytrzymałe konstrukcje. Sprawdza się również jako bardzo praktyczny materiał wykończeniowy. Często używa się go na posadzkach – do niedawna głównie w obiektach przemysłowych oraz wszelkich przestrzeniach o dużym natężeniu ruchu, ale obecnie również we wnętrzach mieszkalnych czy biurowych. Z natury beton jest jednak materiałem chłonnym, podatnym na ścieranie i zarysowanie. Dlatego musi być impregnowany. 

Dostępne na rynku specjalne preparaty odpowiadają za zabezpieczenie betonu przed działaniem wilgoci i środków chemicznych, a także uszkodzeniami mechanicznymi – to ich najważniejsza funkcja. Zapobiegają zapyleniu pomieszczenia, które jest konsekwencją ścierania surowca, a także wchłanianiu zanieczyszczeń i powstawaniu przebarwień. Ponadto wyrównują powierzchnię posadzki, nadają jej połysk i głębię koloru. Z kolei farba do zabezpieczenia betonu może całkowicie zmienić jej barwę, nadając tym samym podłodze pożądany charakter.


Emalia do zabezpieczania betonu zapewnia posadzce odporność na działanie wilgoci i innych czynników zewnętrznych, a jednocześnie wpływa na jej estetykę. Dobrej jakości produkt zapewnia długotrwałą ochronę.

 

Zabezpieczenie posadzki betonowej – jaki środek wybrać?

Jak chronić powierzchnie betonowe? Zabezpieczenie jest możliwe za pomocą impregnatu lub farby. Można wyróżnić dwie grupy preparatów do impregnacji betonu:

 • penetrujące – wnikające w beton i nadające mu właściwości hydrofobowe;
 • powłokowe – tworzące zewnętrzną warstwę ochronną, zabezpieczające przed wchłanianiem brudu, ułatwiające czyszczenie.

Istnieją również środki, które łączą właściwości obu typów preparatów, przez co jeszcze lepiej chronią powierzchnie betonowe przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. 

Zabezpieczenie betonu farbą to jeden z najprostszych sposobów. Wystarczy wybrać odpowiedni produkt w pożądanym kolorze i pomalować posadzkę. Dzięki temu poprawią się nie tylko jej walory użytkowe, ale również estetyka. Polecanym środkiem może być np. farba epoksydowa do betonu, która tworzy gładką, twardą i elastyczną powłokę. Jest odporna na ścieranie i chemikalia, a przy tym bardzo wygodna w stosowaniu, ponieważ łatwo się nakłada i szybko wysycha. Takie właśnie cechy ma farba FEG-B Polifarb dostępna w kilku klasycznych kolorach, a także dowolnej barwie na zamówienie. Sprawdź farby do betonu: https://polifarb.lodz.pl/pl/11812-beton

Emalia do zabezpieczania betonu może być również stworzona na bazie poliuretanu. Niekiedy stosuje się również farby chlorokauczukowe po uprzednim zagruntowaniu powierzchni preparatem penetrującym.

Zabezpieczenie betonu – jak to się robi?

Prawidłowe zabezpieczenie betonu nie jest trudne, o ile wybierzesz odpowiedni preparat i zastosujesz się do zaleceń producenta. Najlepiej wybrać środek, który nie wymaga wcześniejszego gruntowania – np. farbę FEG-B Polifarb. Wówczas wystarczy nałożyć ją na idealnie oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię. Można to robić za pomocą wałka, pędzla lub urządzenia natryskowego. 2 lub 3 warstwy wystarczą, by na długo zabezpieczyć posadzkę i nadać jej atrakcyjny wygląd.

 • Share:

You Might Also Like

2 komentarzy

 1. Ciekawe - dla mnie warto porządnie ją zabezpieczyć. Posadzki potrafią być kapryśne..

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkie informacje jak najbardziej przydatne. Pozdrawiam
  kotły na pellet https://kotlyleszka.pl/kotly-co

  OdpowiedzUsuń