Lato w pełni i to najlepsze chwile, które można spędzić w ogrodzie. Od zawsze wiedziałam, że nasz będzie pełen kwiatów, drzew i traw. Sielski klimat wprowadzają wieczorne śpiewy ptaków, ciche brzęczenie pszczół w kolorowych malwach i zapach ziół unoszący się tuż przy tarasie.
Żeby stworzyć takie miejsce trzeba było włożyć w to trochę wysiłku, ale przede wszystkim cierpliwości. Dla tych, którzy nie lubią czekać zawsze pozostają zakupy "gotowych" roślin w doniczkach, ale nic nie daje tak dużej satysfakcji jak wyhodowanie własnego ogrodu od podstaw.
Przygotowania dobrze rozpocząć od inwestycji w odpowiednie sadzonki- krzewy, nasiona i cebulki kwiatowe. Najlepiej, aby pochodziły ze sprawdzonego źródła- nie kierujmy się pośpiechem, czy niską ceną. Na własnej skórze przekonałam się kilkukrotnie, że przyniesiona z popularnych sieciowych sklepów ogrodniczych ziemia jest bardzo niskiej jakości a rośliny zarażone pasożytami (och, ileż sadzonek róż, a później pomidorków koktajlowych poszło do śmietnika oblepionych mszycami, których nie mogłam zwalczyć żadną siłą...).
Dziś kilka słów o pomalowaniu naszego ogrodu w barwne połacie, więc o kwiatach będzie najwięcej. Mamy połowę lipca, zostało więc trochę czasu, aby przygotować sobie plan działania i sprawdzić do kiedy można sadzić cebulki kwiatowe. Wbrew pozorom to nie wiosna, a jesień jest świetną porą, aby posadzić cebulki kwiatów wieloletnich. Bardzo dużo o biologii roślin możecie przeczytać w 3 numerze poradnika uprawy Cebule.pl na stronie sklep cebulki kwiatowe, ale przypomnę, że wiele z nich wymaga zimowego przechłodzenia w ziemi, aby wiosną pięknie zakwitnąć, a ich bulwy zmieniają się z biegiem miesięcy.
W takim razie kiedy sadzić tulipany, szafirki, narcyze, czy hiacynty? Na co zwrócić uwagę, żeby nasze cebulki kwiatowe miały jak najlepsze warunki do życia? W pierwszych tygodniach po wsadzeniu do ziemi rośliny rozpoczynają proces ukorzeniania, aby zanim zima skuje ziemię mrozami móc zrobić zapasy. Gromadzone są składniki odżywcze (to dlatego jakość ziemi jest tak ważna!) oraz woda, a przychodzący zimowy chłód pobudza naturalnie cebulki do wzrostu. Ten proces przechłodzenia, o którym wspominałam wcześniej powodu uwrażliwienie rośliny wiosną na wzrost temperatury i dzięki temu w kwietniu możemy cieszyć się pierwszymi kolorami kwiatów.
Wiele pięknych odmian kwiatów po posadzeniu nie wymaga dużego zachodu, są jednak rośliny, których cebulki i kłącza na zimę musimy wykopać i zabrać z ogrodu, na przykład piękne i bardzo popularne dalie, pacioreczniki i mieczyki. Kiedy czytałam poradniki ogrodnicze zaskoczyło mnie, że chociaż cebulki tulipanów nie wymagają takich zabiegów to jednak są one jednoroczne i po przekwitnięciu giną, a pod ziemią powstają nowe cebulki. Cebule zimują w gruncie, a wiosną wyrastają z nich sztywne pędy z wydłużonymi liśćmi, zakończone kwiatami. Cebule tulipanów są zmodyfikowanym, skróconym pędem podziemnym. To dzięki zapasom zgromadzonym w jednorocznych cebulkach roślina może rozpocząć swój rozwój. Okazałe kwiaty wydają tylko największe cebule, dlatego zawsze warto kupować cebule o większych rozmiarach.
Tymczasem zapraszam Was na wycieczkę do naszego ogrodu, zobaczcie jak z mamą przygotowujemy się powitanie jesiennego sezonu ogrodniczego. Mam nadzieję, że poczujecie ten klimat i podzielicie się Waszymi sprawdzonymi zestawami roślin i sposobami na piękne utrzymanie ogrodu.
25 komentarzy
Super to czytać
OdpowiedzUsuńPiękny tekst o pięknym ogrodzie i pięknych roślinach.
OdpowiedzUsuńPiękny ogród, podziwiam :O
OdpowiedzUsuńMnóstwo kwiatów można posadzić z cebulek. Warto wiedzieć w jaki sposób z nimi postępować, aby ładnie rosły.
OdpowiedzUsuńSadzenie cebulek kwiatowych wydaje się być proste, jednak szczególnie jak nie mamy doświadczenia możemy popełnić kilka błędów.
OdpowiedzUsuńAle kochanego pieska macie <3
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy poradnik. Naprawdę solidna robota. Brawo.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy poradnik. Cebulki kwiatowe planujemy w tym roku w naszym ogrodzie.
OdpowiedzUsuńFajny poradnik. Można się z niego sporo dowiedzieć. Jeśli chcemy zorganizować nasz ogród, to warto to zrobić.
OdpowiedzUsuńCiekawe wskazówki, przekaże je żonie, ona zajmuję się naszym ogrodem. Ja tylko zamówiłem pergolę aluminiową, która została przyozdobiona kwiatami. Montażem oraz projektem pergoli ogrodowej zajęła się profesjonalna firma, którą bardzo polecam.
OdpowiedzUsuńthis is mainly informative page please visit us Cloud Migration Service
OdpowiedzUsuńMeble tarasowe to nie tylko krzesła i stoły, ale również sofy i fotele, które zapewnią wygodny wypoczynek na świeżym powietrzu. W sklepie https://ogrodolandia.pl/meble-na-taras znajdziesz szeroki wybór mebli tarasowych w różnych kształtach i kolorach, które idealnie wpasują się w Twoje preferencje.
OdpowiedzUsuńa będzie też wpis o tym jak sadzić sadzonki porzeczek i innych krzewów owocowych? jak przygotować grunt, jakie dawać nawozy, jak często podlewać, przycinać itp. coraz więcej osób hoduje rośliny owocowe w ogrodzie więc na pewno by się przydały takie wskazówki :)
OdpowiedzUsuńcebulki, sadzonki, szczepki i inne można sadzić nie tylko w ziemi :D teraz modne są donice zewnętrzne betonowe oraz warzywniki - dzięki nim nasze rośliny będą wyżej, a nam będzie łatwiej je pielęgnować bez schylania się :D ich kolor czy kształt można dopasować do otoczenia domu :)
OdpowiedzUsuńMopsik pilnował aby wszystko szło sprawnie ;)
OdpowiedzUsuńTakie rady są bardzo cenne ale warto mieć również sprawdzony sklep z produktami do ogrodu.
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis
OdpowiedzUsuńTaka wiedza ogrodnicza jest bardzo pomocna.
OdpowiedzUsuńBardzo interesujący wpis
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo ciekawy
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis
OdpowiedzUsuńWiele tutaj interesujących i ważnych informacji.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis
OdpowiedzUsuń